هالوتراپی نام علمی ‌‌‌شیوه درمانی قدیمی ‌‌‌است که با عنوان «نمک درمانی» از اروپای شرقی آغاز شده است. تنفس در هوای اتاق نمک برای درمان بیماری‌های تنفسی، پوستی، افسردگی و اضطراب یک شیوه درمان مکمل محسوب می‌شود.

نمک یک ماده ضدعفونی کننده می‌باشد و از دیرباز بخاطر خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی آن مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

هالوتراپی نام علمی ‌‌‌شیوه درمانی قدیمی ‌‌‌است که با عنوان «نمک درمانی» از اروپای شرقی آغاز شده است.

یون‌های منفی نمک باعث جذب مواد سمی ‌‌‌و مخرب سیسیتم تنفسی فرد از طریق کاهش التهاب راه تنفسی می‌شود. علاوه‌ بر این قرار گیری بیمار در مدت ۴۵-۳۰ دقیقه در این فضا باعث افزایش هورمون شادی در بدن می‌شود. این امر باعث کاهش استرس نیز می‌شود.

آزاد شدن یون‌های منفی باعث تنظیم ضربان قلب، غدد فوق کلیوی و تیروئید، تقویت سیستم ایمنی، عصبی غدد لنفاوی، تاثیر بر سطح فعالیت سلول‌ها، سم زدایی، تنظیم سطح انرژی و قند خون، بهبود خلق و خو و تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن می‌شود. بیماری‌هایی مثل آسم، برونشیت، آلرژی، تنگی نفس، بیماری پسوریازیس، اگزما و … نیز ازجمله بیماری‌هایی است که با کمک نمک درمانی و قرارگیری در اتاق نمک علائم بهبود در آن گزارش شده است.

‌به طور کلی راحت‌تر کردن علائم تنفسی، درمان بیماری‌های پوستی، آرام کردن فشار عصبی، تقویت سیستم ایمنی از جمله مواردی است که جز فواید اتاق نمک شماره می‌شود